Bazı Siteler Neden 'WWW2' ile Başlar ?

Girmek istediğimiz web sitesinin ismini yazarken artık başına ‘www’ kısmını yazmıyoruz bile sadece birtakım sitelerde www2 yahut www3 yazdığını görmüşsünüz. Peki bunların ne anlama geldiğini biliyor musunuz? tabiki hayır işte cevapları..

Bazı Siteler Neden 'WWW2' ile Başlar ?
Bazı Siteler Neden 'WWW2' ile Başlar ?

Bugün girdiğimiz web sitelerinin alan adlarının başlangıcında gördüğümüz ‘www’ kısaltmasının ne olduğunu hepimiz bilmese bile hepimiz görmüştür. Belki de ‘www1’, ‘www2’ ve hatta ‘www3’ü bile görmüş olabilirsiniz. Peki bunun niçin bulunduğunu asla düşündünüz mü?

Aslında o kadar da endişelenmeniz ihtiyaç duyulan bir şey değil. Bu numaralar sitelerin eski biçim yükleme dengeleme tekniğini kullandığı anlamına geliyor. Asıl girmek arzu ettiğiniz sitenin öteki sunucular dolu olduğundan belli bir sunucuya yönlendiriliyorsunuz.

‘www’ ne demek ?

Bazı Siteler Neden 'WWW2' ile Başlar ?

Www, ana bilgisayar ismi yahut ağdaki bir aleti tanımlayan şey ve girmek arzu ettiğiniz internet sitesinin internet sayfasına gitmenizi elde eden yol, kısaca e-posta servislerinin tam tersi. Örneğin “www.HaberMengen.Com”daki www, sizi internet sayfasına yönlendirir, “ftp.HaberMengen.Com” sizi FTP sunucusuna gönderir, “mail.HaberMengen.Com” sizi posta sunucusuna yönlendirir.

Tabii artık internet sayfaları, internetteki en popüler şeyler olduğundan bilhassa belirtmemize gerek kalmıyor ve birçok sunucu siz internet sunucusuna gitmek istediğinizi belirtmeden sizi oraya yönlendiriyor.

Neden birtakım siteler ‘www(sayı) gereksimi duyuyor?

Bazı Siteler Neden 'WWW2' ile Başlar ?

Gereksiz bir isimlendirme geleneği olsa da birtakım siteler, bilhassa büyük ve eski siteler, www(sayı) formatını değişik fizyolojik sunuculardaki alt alanlar yahut bilgisayar isimleri için kullanıyorlar. Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde bunu bilhassa sunuculara gelen kullanıcı sayısının çokluğunda yük dengeleme tekniği olarak kullanıyorlar.

Ayrıca ana sunucularında bir sıkıntı olduğundan sizi yedek yedek sunucuya gönderilmiş olduğu yahut bir güncelleme yada tecrübe etme olduğu yahut site doğrudan olarak oraya yönlendirmek istediği için de oraya yönlendiriliyor olabilirsiniz.

O zaman herhangi bir sıkıntı yok

Kesinlikle bir sıkıntı yok demek zor sonuçta kapı peşinde neler bulunduğunu bilemeyiz sadece alan ismi aynı olduğu sürece pek bir sıkıntı bulunduğunu söyleyemeyiz. Tabii artık günümüzde bu biçim sitelerle oldukça fazla karşılaşmanız olası değil bundan dolayı artık daha sofistike yük dengeleme şekilleri bulunuyor.