Bebek'teki ünlü restoranda taciz davası! 'Kollarımdan tutup beni duvara yasladı' Her satırı iğrenç..

Bebek'te bulunan ünlü bir restoranda R.D. Isimli hanım çalışanı rahatsızlık etmiş olduğu iddiasıyla hakkında 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan o dönem restoran müdürü olan A.İ. Hakim karşısına çıktı. R.D. "Tuvalet kapısı sürekli zorlanıyordu, sarhoş müşteriler yapıyor zannettim. Kapıyı açınca içeri girdi ve kapıyı kilitledi. Kollarımdan tutup beni duvara yasladı. 'Bir defa öpsem ne olur' dedi. Boynumdan öptü. Şoka girdim ve kendisini sakinleştirmeye çalıştım" derken A.İ suçlamaları reddetti.

Bebek'teki ünlü restoranda taciz davası! 'Kollarımdan tutup beni duvara yasladı' Her satırı iğrenç..
Bebek'teki ünlü restoranda taciz davası! 'Kollarımdan tutup beni duvara yasladı' Her satırı iğrenç..

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık A.İ. Ve şikayetçi R.D. Katılırken; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ve taraf avukatları da hazır bulundu. Sanık A. İ. Savunmasında, 14 yıl laf mevzusu işletmede müdür olarak çalıştığını belirterek "Şikayetçi R.D. Bizde 5,5 aydır komi olarak çalışıyordu. Kendisini çeşitli kereler disiplinsiz emekleri nedeniyle uyardım. Olay günü çatal yerine kaşık verdiğinde, 'Yanlış servis yapıyorsun' diye serzenişte bulunduğumda, 'Ne var ben evde de bu şekilde yapıyorum' demesi üzerine, lakaytlığına sinirlenerek kızdım" dedi. Müşteki R. D.'nin olay günü çalışanlar ile akşam meydana getirilen toplantıya katılmadığını belirten sanık A. İ., "Serzenişte bulunduğum için akşam toplantısına katılmadığını düşündüm. Başka bir çalışanımıza neden katılmadığını sordurdum. Toplantı bulunduğunu bilmediğini söyledi ancak hakikatı söylemediğini biliyorum zira toplantı her akşam var. Çalışanın disiplinsizliği sebebiyle, gözümün önünde bulunması için müşteri karşılamada görevlendirdim. Kendisi müşterileri asık suratla karşılayınca da gün arasında birkaç kere uyardım. Kendisinin, patronuma çıktıktan yahut çıkarıldıktan sonra mobbing uygulandı dememesi için yanına giderek, kendisine gün içindeki yoğunluk sebebiyle sert çıkışmış olabileceğimi söyleyerek özür diledim. Bu sırada elimi omzuna koymuş olabilirim. Ancak iddialardaki şeklinde bir şey söz konusu değil" diye konuştu. Sanık A. İ., şartlar oluştuğu taktirde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) istemediğini belirtti.

'KOLLARIMDAN TUTUP BENİ DUVARA YASLADI'

Restoranda gündüzleri çalıştığını söyleyen müşteki R.D. Ise "İlk kere akşam çalıştığım için toplantı bulunduğunu bilmiyordum. Kaşığı müşteriye değil, kendisine götürdüm. Bana, 'evinde de mi böyle yapıyorsun' dedi. Daha ondan sonra beni kapıda görevlendirdiler, benim de moralim bozuldu. Alkol aldıkça benden özür dilemeye başladı. Olay günü tuvalete girdim. Tuvalet kapısı sürekli zorlanıyordu, sarhoş müşteriler yapıyor zannettim. Kapıyı açınca içeri girdi ve kapıyı kilitledi. Kollarımdan tutup beni duvara yasladı. 'Bir kez öpsem ne olur' dedi. Boynumdan öptü. Şoka girdim ve kendisini sakinleştirmeye çalıştım. Ağlamaya başladım. Bağırdım ama bangır bangır müzik sesi vardı" dedi.

'HERKES BANA 'ŞİKAYET ETME' DEDİ'

Sanığı iterek kaçtığını belirten müşteki R.D., "Ertesi gün dükkanda İbrahim Bey'e şikayet ettim. Bahadır Bey'e de anlattım. İbrahim Bey, bana, 'Bu vakası iyi mi halledelim. Dövelim mi özür mü dilesin?' dedi. Ben de bir şey olamayacağını düşünerek Bahadır Bey'e gittim. Olaydan 4-5 gün sonra kamera görüntülerini izledik. Herkes bana 'Şikayet etme' dedi. Görüntülerin bulunduğunu görünce şikayet etmeye karar verdim. Kendisi hemen sonra benimle konuştu. Alkollü bulunduğunu söyledi. Müdürlerimin şikayetçi olmasını bekledim. Olaydan 9 gün sonrasında şikayetçi oldum. Olaydan sonrasında benimle pişkin pişkin konuştu. Hem maddi, hem de manevi yardımcı olacağını söyledi. Orada şikayetçi olmalıyım dedim. Şikayetim devam etmektedir" diye konuştu. Sanık avukatının, olayın üstüne kapatmak için sanık A. İ.'den 10 bin dolar istediğine ait iddiayı sorması üstüne konuşan müşteki R.D., "Asla bu şekilde bir rakam söyleniş etmedim. Olay basına yansıdıktan sonra işyerime 5 avukat gelerek, işletmeye dava açtığımda yüklü bir miktar para alacağımı söylediler. Kabul etmedim" dedi. Müşteki avukatı da, "Cinsel arzularını doygunluk etmek üzere cinsel saldırıda bulunmuştur. Olay gününü kapsayan bir biçimde kamera kayıtlarının yedi gün arızalı olması hakikatı yansıtmamaktadır. Bunun sorumlusu kimdir bilemeyiz" dedi.

'BELİNDEN TUTTU, KENDİNE ÇEKTİ'

Duruşmada vaka gününe ilişkin tanıklar dinlendi. Tanık U. T., "O gün A. İ., aşırı alkol almıştı. R. D.'ye kapının orada durmasını söyledi. A. İ., müştekiyi görevi olmamasına karşın kapı girişinde görevlendirdi. Samimi davranışlarına şahit oldum. Belinden tuttu, kendine çekti. Müştekinin çehre ifadesinden rahatsız bulunduğunu anladım" dedi. Sanık A.İ'nin sevgilisi tanık E. E., "Sanık benim erkek dostum olur. Arkadaşlarımla saat 23.00 benzer biçimde oraya gittik, eğlenmek için. A.İ ile gece boyu birlikteydik. Birkaç kez dostlarını falan gördüğünde yanımdan ayrıldı. Sonra gece birlikte çıktık. Olay günü A. İ. Ile yanımızdan müşteki geçti. A. İ., gün içinde kendisine sesini yükselttiğini söyledi. İşten çıkartılabileceğini dediğinde üzüldüğümü söyledim. Daha sonrasında A. İ., müştekinin yanına giderek konuştu. Elini omzuna attığını ve bir şeyler konuştuğunu, işyerinde böyle şeyler olabileceğini söylediğini söyledi. Gece süresince rahatsız edici halde davranışta bulunduğuna şahit olmadım" dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da davaya katılma talebinde bulundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, işletme müdürleri İ. Y. Ve B.G. Ile öteki restoran çalışanlarının tanık olarak dinlenmelerine karar verdi. Mahkeme, kamera görüntülerine ait silme işlemi yapılıp yapılmadığının tespit edilmesi için bilirkişi görevlendirilmesine de karar vererek duruşmayı erteledi. Öte yandan duruşmada ses kayıt işlemi meydana getiren bir kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar verildi.

İDDİANAME

İddianamede, şikayetçi R.D.'nin mekanda çalışan, şüpheli A. İ.'nin de aynı iş yerinde müdür olduğu belirtildi. Olay günü şüpheli A.İ.'nin alkollü olduğu ve ters davranışları nedeniyle müşteki R.D.'den özür dilemiş olduğu aktarılan iddianamede, A.İ.'nin özür dilerken müştekiye sarılarak basit cinsi taarruz suçunu işlediği kaydedildi. İddianamede şüphelinin lavaboda müştekinin kollarını tuttuğu, sarıldığı ve boynundan öpmüş olduğu anlatıldı. Şüpheli A.İ.'nin "Basit cinsel saldırı" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi, "Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma" suçundan ise 1,5 yıldan, 7,5 yıla kadar olmak suretiyle toplam 9 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi istendi.