Çin'de Zenginlik ve Fakirlik Yan Yana, Gelir Adaletsizliği

Çin hakkındaki ilgi çekici bilgiler, ekonomisi, uygarlığı, genelekleri ve kültürlerini ve daha birçok özelliği kapsar. 1 milyar 400 milyona yaklaşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de malum 292 tane dil konuşuluyor. Fakat ülkenin tek resmi dili Çince.

Çin'de Zenginlik ve Fakirlik Yan Yana, Gelir Adaletsizliği
Çin'de Zenginlik ve Fakirlik Yan Yana, Gelir Adaletsizliği
Çin'de Zenginlik ve Fakirlik Yan Yana, Gelir Adaletsizliği

Çin nüfusunun ortalama B’si hiç bir dine inanmıyor. 0’u ise Taoist. Çin, demokratik bir ülke değil ve halk kendini yönetecek kişileri seçemiyor. Ülke kurulduğundan beri Komünist Parti iktidarda ve ülkede tek partili diyet sistemi uygulanıyor. Çin komünist partisi, ortalama 90 milyon üyesi ile dünyanın en büyük siyasal partisidir.

Çin’de parlemento yerine, milli halk konseyi vazife yapıyor. Ülkede yasama işlerini bu konsey yürütüyor. Aynı zamanda Çin devlet başkanı da halk konseyi tarafınca seçiliyor ve devlet başkanı hem de komünist partinin de başkanı oluyor.

İşte Çin Hakkında İlginç Bilgiler

Çin Ekonomisi

Çin 10 trilyon doları geçen ulusal geliriyle şuan da ABD Birleşik Devletlerinden sonrasında dünyanın en büyük ikinci ekonomisi durumundadır.

Uzun dönemli hesaplamaların neticeleri Çin’in 2035 senesinde Amerika’yi geçerek, dünyanın en büyük ekonomisi olacağını gösteriyor. Ancak bütün bu verilere karşın Çin’de gelir dağılımı adaletsizliği ile halkın oldukça büyük kısmı zaruret içinde yaşıyor.

Birçok inceleme kararına gore Çin, gelir dağılımı adaletsizliğinde dünyada ilk sırada. Zenginlerin daha da varlıklı olduğu Çin’de işçilerin emek harcama şartları oldukça ağır ve hasılatları oldukça düşük. Çin’de çalışanların günlük kazancı, bir çok vakit 1 doları geçmiyor. Fakat dev gibi nüfusu yardımıyla haiz olduğu iş gücü ülke ekonomisini oldukça büyütüyor.

Çin insani, gelişmişlik mevzusunda sınıfta kalıyor. ABD’yı bile geçerek dünyanın en büyük ekonomisi olmaya yaklaşan Çin, Birleşmiş Milletler (BM) tarafınca hazırlanan insani gelişmişlik raporunda sadece 86. Olabilmiştir. Yakın da dünyanın süper gücü olacak olan Çin’in dünya ekonomisinde ki oranı günümüzde ile çok önemli seviyelerde.

Birçok oyun konsolunun üretimine katkı sağlıyor bulunmasına karşın Çin’de, 4 yıl önceye kadar oyun konsolunun kullanması tamamen yasaktı. 2000’li yıllarda hükümet tarafınca getirilen yasak yüzünden çocuklar, 15 yaşına kadar hiç bir oyun konsoluna haiz olamadı.

Çin’in dünyanın süper gücü olma yolculuğu, 1978 senesinde meydana gelen ekonomik reformlar ile başladı. Reformlar ile beraber Çin ekonomisi, dünyanın süratli büyüyen ekonomilerinden biri oldu. Çin ekonomisi, 2016 senesinde ise ulusal gelir bakımından dünyanın en büyük 2. Ekonomisi, satın alma gücü paritesi açısından ise dünyanın en büyük ekonomisi oldu.

Ayrıca Çin, dünyada en oldukça ürün üreterek dışarıya ihraç eden ülke konumundadır. İthalat mevzusunda ise dünya da 2. Sıradadır. Birçok inceleme kurumunun tahminlerine gore önümüzde ki 20 sene içinde Çin, ortalama 40-50 trilyon dolar ulusal gelire ulaşarak Amerika’yi peşinde bırakacaktır. Ancak bu gelir nüfus ile orantılandığında Amerika şahıs başı geliri tekrar Çinin önünde olacaktır.

Çin Medeniyeti

Çin'de Zenginlik ve Fakirlik Yan Yana, Gelir Adaletsizliği

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi olmasının yanı sıra toprak alanı açısından dünyanın en büyük ikinci ve toplam alan açısından en büyük üçüncü ülkesidir.

Çin, dünya da ortaya çıkan ilk medeniyetlerden biridir. Uygarlıklar beşiği olarak adlandırılan dünya da ki ilk medeniyetlerden biri de Çin’de bulunan Sarı Nehir de ortaya çıkmıştır.

Çin uygarlığı o denli eskidir ki Pekin de bir mağara da bulunan ilkel bir insana ilişik fosilin ilmi olarak ortalama 680.000 yaşlarında olduğu açıklanmıştır.

Çinlilerin boy averajı çok kısa ve 167 cm’dir. Bunun nedeni olarak irsi özellikler ve ülkenin yakın tarihinde yaşanmış olan kıtlık dönemlerinde ki dengesiz beslenme şartları gösteriliyor

Çin’de Askeri Kuvvet

2 milyon 300 bin etken asker sayısı ile Çin ordusu bu alanda dünya birincisidir. Ayrıca dünyada savunmaya en oldukça bütçe ayıran ikinci ülkedir.

Büyük seviyede kendini savunmaya yönelik geliştiren Çin ordusu muhtemel bir harp niteliğinde teknolojik kontakt yollarının kesintiye uğraması ihtimaline rağmen bir güvercin ordusu kurmuş durumda. Bu amaçla ortalama 10.000 posta güvercini Çin ordusu tarafınca eğitiliyor.

Çin’de İdam Cezası

Çin’de idam cezası halen uygulanıyor. İdam cezalarının infazları ise bu iş için hususi olarak dizayn edilmiş minibüsler de gerçekleştiriliyor. Bu idam minibüslerinin içi bir ameliyathaneyi andırıyor. Mahkumlar, bu minibüslerde kimyasal ilaçlar kullanılarak infaz ediliyor. İnfazı meydana gelen mahkumların organları ise aynı minibüste alınarak nakil bekleyen hastalara satılıyor.

Çin’de Nüfus Artışına Yönelik Uygulanan Politika

2016 yılına kadar Çin de ki ailelere yalnızca bir çocuk sahibi olma izni veriliyordu. Hızlı nüfus artışının önüne geçebilmek için uygulanan bu siyaset ortalama 40 yıl sürdü ve ortalama 400 milyon doğumun önüne geçildi. Bu tatbik yüzünden ülkede cinsiyet dengesizliği meydana geldi ve iş gücü azaldığı için 2 sene ilkin hükümet tarafınca 2. Çocuk yasağı kaldırıldı.

Çin Gelenekleri

Çin’de oldukça düzgüsel olan fakat dışarıdan ülkeye gidenlere oldukça anane ve iman var. Örneğin Çin’de bir otelin asansörünü kullandığınızda 4. 14. Ve 24. Katların tuşlarını asansörde göremezseniz şaşırmayın. Çin’de dört kelimesi Çince ölüm kelimesi ile aynı okunduğu için bir oldukça yerde 4 sayısı asansörlerde kullanılmıyor.

Çin lokantalarından bahşiş kültürü hiç yoktur. Hatta bir restorana gittiğinizde bahşiş bırakırsanız bu kabalık olarak görülür.

Çin’de Futbola benzeyen Tarihi Spor Cuju

Birçok insan futbolun öncelikle İngiltere’de ortaya çıktığını hatırlar sadece ayakla oynanan ve futbola oldukça benzeyen Cuju tarihte ilk defa milattan ilkin 200lü yıllarda Çin ‘de ortaya çıkmıştır.

Cuju adı verilen bu oyunda minik bir kale bulunuyor ve bu oyunu oynayanlar tıpkı futbolda olduğu şeklinde ellerini kullanmadan topu kaleye sokmaya çalışıyordu.

Çin’de Görgü Kuralları

Çin’de adabı muaşeret kuralları da bizlere gore oldukça ilgi çekici. Örneğin Çin de birisi size iltifat ederse kabul ederken dikkatli olmanız gerekiyor. Küçük bir teşekkür haricinde söyleyeceğiniz her şey görgüsüzlük olarak sayılabilir. Aynı halde birisi size armağan verirse o hediyeyi ilk seferde kabul etmeniz tekrar görgüsüzlük olarak sayılır. Önce kibarca reddedip verilen hediyeyi hemen sonra kabul etmelisiniz.

Çinin birtakım bölgelerinde misafirlikte yiyecek yiyenlerin geğirmeleri beğeni göstergesi olarak görülüp nazik bir hareket göstergesi olarak kabul ediliyor.