Google Play indirme bekleniyor hatası sorunu nasıl çözülür?

Eğer Google Play Store üzerinden bir indirme oluşturmaya çalışırken “İndirme bekleniyor...” hatasıyla karşılaşıyorsanız sizler için bir makale hazırladık.Bu rehberdeki detaylarla hatadan kurtulmanız mümkün

Google Play indirme bekleniyor hatası sorunu nasıl çözülür?
Google Play indirme bekleniyor hatası sorunu nasıl çözülür?

Android zeki telefon kullanan hemen hemen her adamın başına gelmiştir. Google Play Store’u açarsınız, büyük bir hevesle indirmek dilediğiniz oyunun ya da uygulamanın adını yazarsınız ve yükle tuşuna basıp beklemeye başlarsınız. Ancak siz bekledikçe ekrandaki “indirme bekleniyor” yazısı asla değişmez ve yüklemek istediğiniz dosya hiç yüklenmez.

Bugün bu yazımızla beraber bu hatanın çözümlerini paylaşacağız. Listede bulunan bütün yolları denedikten sonra yaşadığınız sorunun düzeleceğini umuyorum. Lafı fazla uzatmadan çözüm yollarına geçelim.

Android "İndirme bekleniyor" hatası çözümü:

Bu biçim sorunlar zaman zaman bu benzer biçimde rahat sebepler dolayısıyla yaşanabiliyor. Telefon üzerinden o sırada otomatik olarak meydana getirilen bir güncelleştirme dolayısıyla Google Play, özellikle indirmenizi bekletiyor olabilir. Aynı zamanda arka arkaya birkaç tane indirme başlattıysanız, bir indirme bitmeden öteki başlamayacaktır. Yani sıkıntı bundan ibaretse birazcık beklediğinizde indirmeniz başlayacak. Ancak şayet indirmeyi acilen yapmanız

çözümü için yapmanız gerekenler:

 • Google Play’i açarak sol üst tarafta yer alan menü tuşuna basarak “Uygulamaların ve Oyunlarım” sekmesine tıklayın.
 • Bu ekran açılınca o sırada güncellemesi yahut indirmesi meydana getirilen uygulamalar sıralanacak.
 • Bu uygulamaların sağ tarafında bulunan “X” tuşuna bastığınız vakit bu indirme iptal edilecek ve sizin yapmak arzu ettiğiniz indirme için telefon müsait olacak.

Bağlantınızı test edin:

Evet, fazlaca kolay bir sebep benzer biçimde görünüyor sadece çoğu vakit “indirme bekleniyor” seçimi hataların sebeplerinden biri kötü bağlantılar oluyor. Eğer indirmeyi Wi-Fi üstünden yapıyorsanız, yakınınızda bir bilgisayar varsa bilgisayar üzerinden herhangi bir web sayfası açarak veya hız testi yaparak rabıta hızınız normal mi test edin. Eğer bilgisayar yoksa bu testi telefonunuz üzerinden de yapabilirsiniz ancak erişiminiz varsa değişik bir cihazla kontrol yapmanız daha doğru sonuçlar verecektir. Eğer bağlantınız olması gerekenden düşük hızdysa modeminizi yeniden başlatmayı deneyin. Eğer her şey düzgüsel görünüyorsa ancak Google Play hala “indirme bekleniyor” aşamasındaysa sorunun Wi-Fi bağlantınızdan kaynaklı olup olmadığını hücresel veriye geçiş yapmış olup indirmeyi deneyerek öğrenebilirsiniz. Hücresel veri üzerinden indirme yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Google Play’i açtıktan sonra sol üstte bulunan menü tuşuna basın.
 • Açılan menüde “Ayarlar”>”Uygulama indirme tercihi”>”Herhangi bir ağ üstünden” seçeneklerini izleyerek hücresel veri üstünden indirme yapması için Google Play’e izin verebilirsiniz.

Eğer bu ayarları yaptıktan sonra indirmeniz sorunsuz bir şekilde devam ediyorsa ve modeminizi yine başlatmanıza rağmen Wi-Fi üzerinden indirme yapamıyorsanız konuyla ilgili internet sağlayıcınıza danışmanızda fayda var.

Telefonun dahili ve harici depolama alanlarını test edin

“İndirme bekleniyor” hatasının en yaygın sebeplerinden biri de telefonda ehil depolama kapasitesi bulunmaması. Akıllı telefonunuzun depolama alanını kontrol etmek için “Ayarlar”>”Depolama” yolunu izleyerek bunu kontrol edebilirsiniz.

Eğer sıkıntı ehil alan bulunmamasıysa gereksiz bazı uygulamaları silerek veya fotoğraflarınızı başka bir cihaza aktararak telefonda yer açabilirsiniz. Telefonunuzda yer açmanıza rağmen sorun devam ediyorsa telefonunuzda bulunuyorsa SD kartı yerinden çıkarıp yeniden telefona yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Telefonunuzu tekrar başlatın

Tüm bu çözümlerden yarar sağlayamadıysanız, telefonunuzu yeniden başlatarak şansınızı deneyebilirsiniz. Çok basit bir metot şeklinde gözükse de bildiğiniz suretiyle elektronik cihazlarda karşılaşılan bazı sorunlar hakikaten de cihazın yeniden başlatılmasıyla çözüme kavuşabiliyor.

Google Play’i internet tarayıcınız üstünden açın.

Eğer bütün yaptıklarınıza rağmen “indirme bekleniyor” hatasından hala kurtulamıyorsanız uygulamanızı Google Play’in internet sitesi üstünden yapabilirsiniz. Bunun için Google’a “Google Play” yazarak arama yapmanız yeterli. Sonrasında arama sonuçlarında beliren Google Play sitesine girerek kullanıcı bilgilerinizle giriş yapmanız durumunda dilediğiniz uygulamayı indirmeye başlayabilirsiniz. Eğer arama sonuçları ekranında Google Play’in sitesine bastığınız vakit telefon siteyi otomatikman telefonda yüklü uygulama üzerinden açıyorsa endişeye kapılmayın. Arama sonuçları ekranında çıkan Google Play sitesinin üzerine matbu tutarak “yeni sekmede aç” seçeneğini kullanırsanız telefon uygulama üstünden açmak yerine tarayıcı üzerinden yeni sekmede açacak.

Google Play Store’un verilerini ve ön belleğini temizleyin

Şimdiye kadar verdiğimiz öneriler durumu çözmediyse artık daha teknik çözüm önerilerine geçiş yapma vakti geldi demektir. Google Play Store’un verilerini ve ön belleğini temizlemek uygulamanın daha rahat ve elastiki çalışmasına yarayacak. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Öncelikle Ayarlar’dan Uygulamalar sekmesine giriş yapın.
 • Açılan uygulamalar sıralamasında “Google Play Store” seçeneğine tıklayın.
 • Açılacak ekranda “Depolama” seçeneğine girin.
 • Bu aşamada Google Play Store’un telefonun arka planında çalışmadığından emin olun ve sonrasında “önbelleği temizle” tuşuna basın. Eğer daha sonra bu adımları tekrarlamak istemiyorsanız sorun düzeldi mi diye kontrol etmeden önce “verileri temizleyin” seçeneğini de kullanmanızda fayda var.


Son olarak bütün bu adımları tamamladıktan sonrasında telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekiyor.

Google Play Services ve İndirme Yöneticisi’nin verilerini ve ön belleğini temizleyin

Google Play Store’un verilerini temizlemek sorunu düzeltmediyse yukarıdaki adımda verdiğimiz işlemlerin aynılarını Google Play Services ve İndirme Yöneticisi uygulamalarının ön belleklerini ve verilerini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu uygulamaları bulmak için yukarıdaki adımların aynılarını izlemeniz ehil olacak. Ama ilkin Ayarlar>Uygulamalar dizinine gittiğiniz zaman orada görünen diğer seçeneğine tıklayarak “Sistem işlemlerini göster” seçeneğine tıklamalısınız aksi takdirde İndirme Yöneticisi uygulamalar listesinde görünmeyecek.

Sistem güncellemelerini test edin

Şu ana kadar önerdiğimiz her şeyi yaptınız ancak sorununuz hala düzelmedi mi? Endişelenmeyin şundan dolayı henüz deneyebileceğiniz başka yollar mevcut. Yaşadığınız sıkıntı telefonunuzun aktüel olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunu kontrol etmek için:

 • Ayarlar>Sistem>Yazılım Güncellemeleri>Güncellemeleri kontrol et yolunu izleyin.

Eğer bir güncelleme belirirse güncellemeyi yaparak Google Play Store üzerinden indirme yapmayı tekrar deneyin.

Başka bir Google hesabı ile giriş yapın

“İndirme bekleniyor” hatasından kurtulmanın bir öteki yolu da indirmeyi yapmaya çalıştığınız sırada kullandığınız Google hesabını değiştirmek. Bunu aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

 • Öncelikle Ayarlar>Kullanıcılar ve hesaplar yolunu izleyerek çıkan listede Google’a basın.
 • Bu ekranda kullanıcılar listelenecek. Kullandığınız kullanıcının üzerine basarak çıkan ekranda hesabı sil seçeneğine basın.

 

 • Telefonunuzu tekrar başlatın.
 • Telefon tekrar başladığında Kullanıcılar ve hesaplar’ı açarak aşağı kaydırıp “Hesap ekle” seçeneğine basın.
 • Çıkan listede Google’ı seçin.

Burada dilerseniz eski hesabınızı ekleyerek yeniden deneyebilirsiniz sadece yeni bir Google hesabı ekleyerek denemenizde de fayda var.

Google Play Store güncellemelerini kaldırın

Eğer sıkıntı hala çözülmediyse yapabileceğiniz bir şey daha kaldı.

 • Ayarlar>Uygulamalar>Google Play Store dizinine giderek, açılan ekranda bulunan diğer tuşuna basın ve “Güncellemeleri kaldır” seçeneğini kullanın.
 • Bu aşamada telefonunuz size Google Play Store’u fabrika ayarlarına döndürmek isteyip istemediğinizi sorabilir. Eğer sorarsa evet deyin. Endişelenmeyin, Google Play Store ondan sonra otomatikman kendisini güncelleyecek.

Android’in en can sıkıcı sorunlarından biri olan “İndirme bekleniyor” çözümlerini sıraladığımız yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sebepten ötürü sorununuz hala çözülmediyse akıllı telefonunuzun teknik servisine danışmanızı öneriyoruz.