İşte kıdem tazminatı tavan fiyatı ücreti ! Kıdem tazminatı tavan fiyatı ne kadar oldu? 2020 Temmuz

Kıdem tazminatı tavanı 7 bin 117 liraya yükseldi. Rakam 2020 temmuz-ocak döneminde geçerli olacak.

İşte kıdem tazminatı tavan fiyatı ücreti ! Kıdem tazminatı tavan fiyatı ne kadar oldu? 2020 Temmuz
İşte kıdem tazminatı tavan fiyatı ücreti ! Kıdem tazminatı tavan fiyatı ne kadar oldu? 2020 Temmuz

Ocak-haziran döneminde 6 bin 730 lira olarak uygulanan kıdem tazminatı tavanı 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 7 bin 117 TL’ye yükseldi.

Aynı işverene bağlı iş yerlerinde 10 sene çalışan bir bireyin alabileceği en çok kıdem tazminatı ücreti da 67 bin 300 liradan 71 bin 170 liraya yükseldi.

2020 KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE KADAR?

2020 kıdem tazminatı tavanı Ocak ve Haziran ayları arasındaki dönemde 6.730 TL gibi uygulanmıştı. 1 Temmuz 2020 itibariyle geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ise Temmuz ve Aralık ayları içinde uygulanacak. Buna nazaran kıdem tazminatı tavanı 2020 yılının geri kalanı için 7.117 oldu. Aynı işverene bağlı olan bir iş yerinde 10 sene süresince çalışan bir işçinin alabileceği maksimum kıdem tazminati ise 67.300 TL’den 71.170 TL’ye çıktı.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI KİMLERE UYGULANIR?

Temmuz 2020 kıdem tazminatı tavanı Temmuz ayında işinden ayrılanlara ya da emekli olanlara uygulanacak. Böylece Temmuz ayında emekli olanlar yada işlerinden ayrılanlar Haziran ayında işlerinden ayrılanlardan daha yüksek kıdem tazminatı ödemesi alacak. Buna mukabil 2020 Temmuz kıdem tazminatı tavanı üzerindeki artış, brüt ücreti 6.730 TL’nin altında olan sigortalı personelleri etkilemeyecek. Altında olan çalışanların her sene alacakları kıdem tazminatı, çalışanların brüt ücretlerinin üzerinden hesaplanarak belirleniyor.

Kıdem tazminatı tavanı artışı brüt tutarı 6.730 TL’nin üstünde olan personelleri etkiliyor. Örnek olarak; brüt ücreti 7.200 TL olan ve 15 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmış olan bir kişi, 30 Haziran’da işten ayrıldığı zaman 100.950 TL kıdem tazminatı alacakken meydana getirilen kıdem tazminatı tavan artışı ile 1 Temmuz’dan sonra işten ayrıldığı zaman 106.755 TL kıdem tazminatı alacak. Böylece 1 ay farkla emekli olmak, çalışana 5.805 TL daha kazandıracak.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NEYE GÖRE BERLİLENİR?

İş Kanununun 14. Maddesine nazaran; sigortalı çalışanların kıdem tazminatı ödemelerinin yıllık miktarı, en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılında ödenen azami emeklilik ikramiyesi tutarından fazla olamıyor. Belirlenen bu sınıra da kıdem tazminatı tavanı ismi veriliyor. En yüksek devlet memuruna bir hizmet yılında ödenen emeklilik ikramiyesi de memur maaş katsayısıyla belirlenebiliyor. Dolayısıyla kıdem tazminatı tavanı, her yılın ocak ve temmuz aylarında artış gösteriyor.

Ocak ayında işten ayrılanlar bir önceki ay olan aralık ayında ayrılanlardan ve temmuz ayında işten ayrılanlar bir önceki ay olan haziran ayında ayrılanlardan; alacakları kıdem tazminatı bakımından daha şanslı oluyor. Buna gore asgari ücretle çalışanların kasım ve aralık ayları yerine ocak ayında işten ayrılmaları, yüksek ücretle çalışanların ise kasım ve aralık yerine ocak ayında, mayıs ve haziran yerine ise temmuz ayında işten ayrılmaları kıdem tazminatı açısından daha avantajlı bir konum sağlıyor.

EN DÜŞÜK KIDEM TAZMİNATI NE KADAR?

Kıdem tazminatı tavan ücreti en yüksek devlet memuruna ödenmekte olan emekli ikramiyesi ile belirlenirken en düşük kıdem tazminatı ise asgari ücrete göre belirleniyor. Son senelerde asgari ücret senede yalnızca bir defa artıyor. Asgari ücret artışı her yıl ocak ayında belirleniyor. En düşük kıdem tazminatı 2020 yılı için de ocak ayındaki asgari ücret artışı ile belirlenmişti. Ocak ayında asgari ücret  oranında artmıştı. Buna gore sigortalı bir çalışan için her sene ödenecek en düşük kıdem tazminatı ücreti 2.943 TL olarak açıklanmıştı.