Kremlin ciddi konuştu: İngiltere'nin yaptırımlarına yanıt vereceğiz.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,  Magnitskiy davası ile ilgili olarak İngiltere’nin uyguladığı yaptırımlara Rusya’nın çıkarlarına müsait biçimde yanıt vereceklerini söyledi.

Kremlin ciddi konuştu: İngiltere'nin yaptırımlarına yanıt vereceğiz.
Kremlin ciddi konuştu: İngiltere'nin yaptırımlarına yanıt vereceğiz.

Sergey Magnitskiy'in ölümünde parmağı olduğu iddia edilen 25 Rusya vatandaşını yaptırım listesine almasıyla alakalı gazetecilere konuşan Peskov, “Bu biçim dostane olmayan adımlar bizim için yalnızca üzüntü verici” dedi.

Peskov, Moskova’nın karşılıklılık ilkesi doğrultusunda hareket edip yanıt için Rusya’nın çıkarlarına müsait bir karar vereceğini anlatım etti.

Rus Büyükelçilik: Yanıt verme hakkımız var

Diğer yandan Rusya’nın Londra Büyükelçiliği’nden meydana getirilen açıklamada, “Rusya İngiltere’nin dostane olmayan bu sonucuna yanıt verme hakkını elinde bulunduruyor” ifadeleri kullanıldı.

Kararın İngiltere’nin hâkim ülkelere yaptırım baskısı tatbik politikasının bir parçası olduğu belirtilen açıklamada, Magnitskiy’nin vefat etmesiyle alakalı mevcut bütün soruların yanıtlarının uzun zaman ilkin verildiği kaydedildi.

‘İlişkilere müspet yansımayacak’

“Mevcut kararın kamuoyunda etki yaratmak amacıyla tasarlanmış olduğu açık. İngiltere’nin uzman çevreleri dahi yaptırımların belirtilen amaçlara ulaşmak bakımından nötr olduğu ve muhatap ülke ile ikili ilişkilere zarar verdiği görüşüne giderek daha fazla yöneliyor” denilen açıklamada, açıklanan yeni yaptırımların Rusya-İngiltere ilişkilerine olumlu yansımayacağı ifade edildi.

Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi: “Rusya Federasyonu Başsavcılığı, Soruşturma Komitesi’nin üst yönetim temsilcilerinin ve hakimlerin de listeye dahil edilmesi özellikle şaşırtıcı. Rusya’da soruşturma, savcılık ve mahkeme, yürütmeden bağımsız olarak ve sadece hukuk doğrultusunda hareket ediyor. Görevlerini yaparken, yabancı ülkeler tarafından siyasal nedenlerle getirilen farazi yaptırımları göz önünde bulundurmaları mümkün değil.”

İngiltere'nin yaptırım listesinde, Sergey Magnitskiy'in ölümünde parmağı olduğu iddia edilen 25 Rusya vatandaşı yer aldı. Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, Soruşturma Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Grin, eski İçişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Aniçin, Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri, savcılar, hakimler listeye girdi.